مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

تبیلیغات

سوالات-پزشکی

نقش کراتین بر تمرینات هوازی

10 / 10
از 1 کاربر

بدنسازان بسیاری همواره این سؤال را در ذهن خود دارند که آیا همانطوری که کراتین به جهت تمرین با وزنه مهم است، مصرف آن در کارایی بدنی برای انجام تمرینات هوازی هم نقش موًثری دارد ؟ این سوال بسیار خوبی است که طی سالیان گذشته همواره مطرح بوده است. منافع مکمل کراتین خود را در جریان افزایش قدرت عضلات ( طی یک دوره کوتاه مدت ) در فعالیت های غیر هوازی نشان داده اند. پس ممکن است در تمارین هوازی نیز به همان خوبی مؤثر باشند. اگرچه ممکن است به نظر مهمل برسد که یک مکمل بتواند قدرت و سایز عضلانی را افزایش دهد و به فعالیت های قدرتی منفعت برساند، اما وسعت فواید مصرف کراتین ، بر روی این نظرات خط بطلان می کشد.

کراتین تولید آدنوزین تری فسفات ( ATP ) را افزایش می دهد، یعنی همان جریان انرژی خاصی که عضلات از آن به منظور انقباض استفاده می کنند. مصرف کراتین یک روش سریع به منظور تهیه ATP به جهت اجرای حرکات قدرتی سریع در تمرین با وزنه می باشد.

در این مطالعات که در انگلستان صورت گرفته، همچنین نشان داده شده که استفاده از کراتین به صورت برجسته ای باعث افزایش گلیکوژن ماهیچه نیز می شود. گلیکوژن، گلوکز ذخیره شده در عضلات است که طی اجرای تمرین های کوتاه و بلند مدت نظیر کاردیو سوخته می شود.

در این تحقیق ۱۴ ورزشکار مرد را به دو گروه تقسیم کردند. به گروه اول، ۵ گرم کراتین مونوهیدرات به همراه کراتین در چهار وعده به مدت شش روز داده شد. اما به گروه دوم یک نمونه دارو نما داده شد. پس از پایان آزمایش یا بررسی عضلات دو گروه ، نشان داده شد که ورزشکاران واقع در گروهی که کراتین مصرف  کرده بودند به صورت قابل توجهی دارای گلیکوژن بیشتری در انبارهای عضلانی خود هستند، اگرچه قدرت اجرا در این آزمایش سنجیده نشد. نتایج نشان داد که کراتین همانطور که به مهیا کردن عضله با حجم بزرگتر سوختی می پردازد، اجازه می دهد که عضله به مدت طولانی تری نیز کار کند.

پس به منظور افزایش قدرت عضله ، سعی کنید ۳ الی ۵ گرم کراتین به همراه ۷۰ الی ۱۰۰ گرم کربوهیدرات بعد از تمرین بخورید. بدین ترتیب به صورت قابل توجهی به ذخیره سطوح گلیکوژن می پردازید ودر نتیجه می توانید به مدت طولانی تری قوی بمانید.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()